Tasarımı Kaydet  Kapat

Kullanım Klavuzu

Uygulamayı planladığınız sınava (Test ya da Deneme) ait bilgileri Sınav Ekle butonunu kullanarak sisteme ekleyip herhangi bir sınırlama olmaksızın taratabilirsiniz.

a. Test Ekleme Ekranı

atsis klavuz

  a1: Ortaokullar için 20 soruya kadar 20’li, 40 soruya kadar da 40’lı formu kullanarak test ekleyebilirsiniz.
  a2: Liseler için 30 soruya kadar 30’lu, 50 soruya kadar da 50’li formu kullanarak test ekleyebilirsiniz.

b. Deneme Ekleme Ekranı

atsis klavuz

  b1: Ortaokullar için:  LGS, TEOG(120 sorulu)
  b2: Liseler için:  TYT ve YKS türlerinde denemeler ekleyebilirisiniz. Ayrıca bütün bu denemeleri dilerseniz A ve B grubu şeklinde ekleyip okutabilirsiniz. Denemeleri A ve B grubu olarak okutmak için her iki grubun cevap anahtarları ilgili bölümlere girilmelidir.
Hazır Sınavlar bölümünde 6.7. ve 8. sınıf tüm derslerden konu değerlendirme testlerine ulaşabilirsiniz. Bu bölümdeki hazır sınavlar cevap anahtarları sisteme girilmiş ve uygulamaya hazırdır. Bu sınavlardan herhangi birini uygulamak istediğinizde uygulamak istediğiniz sınavın üzerine tıkladıktan sonra “Tara” butonuna basarak okuma işlemine direkt geçebilirsiniz. Dilerseniz “Yazdır” butonuna tıklayarak bu sınavların çıktılarını alabilirsiniz.

NOT: Bir sınavı indirip yazdırabilmeniz için internet bağlantınızın olması gerekmektedir.
 

  a.Hazır Sınavlar Konu Testleri

atsis klavuz

  b.Hazır Sınav Örneği

atsis klavuz
Sisteme öğrenci eklemek için 3 farklı yol izleyebilirsiniz;

  I. E-Okuldan Öğrenci Aktar

E-Okuldan otomatik öğrenci listelerinizi oluşturmak için E-Okuldan Öğrenci Aktar bölümünde açılan pencerenin sol kısmından e-okul hesabınızla oturum açın ve listelerinizi kısa bir sürede ekleyin.

    a.E-Okuldan Öğrenci Aktarma Ekranı

atsis klavuz

Not1: E-Okuldan öğrenci aktarabilmek için okul idaresi tarafından sınıf/şube tanımlamalarının yapılmış olması gerekmektedir. Hangi öğretmenin hesabıyla giriş yapılmış ise o öğretmenin derslerine girdiği sınıfların listesini oluşturur.
Not2: Satın almış olduğunuz pakete göre eğer e-okul hesabıyla liste oluşturan öğretmen istenilen sınıfların tümünün dersine girmiyorsa o öğretmen listeyi oluşturduktan sonra, diğer sınıflar için derse giren başka bir öğretmen de aynı işlem ile diğer öğrencileri kaydedebilir.

  II. Öğrenci Ekle Bölümünden tek tek öğrenci ekleme

  III. Excel formatı kullanarak toplu liste ekleme

Excelden oluşturduğunuz toplu öğrenci listenizi sisteme eklemek için Uygun Excel Formatına istenilen bilgileri girip dosyanızı masaüstüne kaydediniz. Ardından sistemden Excel Yükle butonu yardımıyla masaüstünden kaydettiğiniz dosyayı bulup yükleyiniz.

    b.Tek tek ve Excel’den Toplu Öğrenci Ekleme Ekranı

atsis klavuz
Bu bölümde öğrencilerinizin, yapmış olduğunuz tüm sınavlarda göstermiş olduğu başarıyı sınav ve genel ortalama bazlı şekilde görebilirsiniz. (Bu bölüm ana sayfada yer alan öğrenci bölümündeki öğrenci performansında yer almaktadır.)
atsis klavuz

  a. Atsis Optik Okuma Aparatı ile Tekli Tarama

Sınavlarım bölümünde daha önceden tanımlamış olduğunuz bir sınavın üzerine tıklayıp ardından “Tara” butonuna tıklamanız durumunda sınavınız cihazınıza taktığınız Atsis Optik Okuma Aparatı ile okunmaya hazır hale gelecektir.

  b. Çoklu Tara

Uygulamış olduğunuz sınavların optik formlarını toplu bir şekilde scanner(tarayıcı üzerinden) okutabilirsiniz.
Not: Bu işlemden sadece toplu tarama için lisans almış kullanıcılar faydalanabilir.

  Tarama (Okuma) Esnasında Dikkat Edilmesi Gereken Hususlar

-Tanımlamış olduğunuz sınavla okutmak istediğiniz formların uygunluğundan emin olunuz.
- Sınav okuma işlemini yaptığınız bilgisayarda veya akıllı tahtada birden fazla kamera varsa ilgili bölümden Atsise ait olan kamerayı (USB 2.0 Camera) seçtiğinizden emin olunuz.
- Okuma işlemi esnasında ışık ne çok fazla ne de çok az olmalıdır. Formların parlayıp kamera görüntüsünde işaretli dairelerin görünmediği durumlarda okuma esnasında hatalar oluşması muhtemeldir. Oda ışığının normal şartlarda olduğu durumlarda okuma işlemi hatasız gerçekleşir.
- Okuma esnasında hangi işlemin yapıldığını ya da bir hata alıyorsanız sorunun ne olduğu tarama ekranın sol alt tarafında görünecektir.
-Optik formlarda öğrenci numarasını kodlarken eğer öğrenci numarası 4 haneli değilse başına sıfır kodlamanız gerekmektedir.
- Formların kırıştırılmaması, formun etrafındaki siyah çerçevenin tam görünmesi sol alt köşede bulunan kare işaretinin zarar görmemiş olması ve form üzerinde yapılan işaretleme ve silme işlemlerinin tam ve titiz bir şekilde yapılması okuma işleminin sağlıklı bir şekilde yapılabilmesi için önemlidir.
-Formu, cihazınızın altına optik formun çerçevesini tam görecek şekilde, yerleştiriniz. (Ortaokullar için)
- Okunan bir form da doğru cevap ✓ , hatalı işaretleme ? , boş bırakılan sorular – işaretiyle gösterilir. Yanlış cevaplar ise kırmızı renkte görünecektir.(Hatalı işaretlemeler boş olarak değerlendirilir.)

  a. KARNE

    a1. Test Karnesi

atsis klavuz

Uygulamış olduğunuz sınavı Analiz bölümünden seçip “Karne” butonuna basarak:
- Öğrenci doğru-yanlışlarına
- Sınıf ve okul başarı sıralamalarına
- Sınıf ve okul ortalamalarına ulaşabilir ve pdf formatında yazdırabilirsiniz.

    a2. Deneme Karnesi

atsis klavuz

Uygulamış olduğunuz deneme sınavlarını Analiz bölümünden seçip “Karne” butonuna basarak:
- Öğrenci doğru-yanlışlarına
- Sınıf ve okul başarı sıralamalarına
- Sınıf ve okul net ortalamalarına ulaşabilir ve pdf formatında yazdırabilirsiniz.

  b. ANALİZ

Bu bölümde öğrencilerin doğru cevapları yeşil, yanlış cevapları ise kırmızı renklerle gösterilmiştir. Soru analizi bölümünde:

    b1.Test Analizi

atsis klavuz

- Doğru ve yanlış yapılan sorulara
- Hangi öğrencilerin hangi soruları doğru veya yanlış yaptıklarına ulaşabilir ve rapor alabilirisiniz.

    b2. Deneme Analizi

atsis klavuz

Deneme Analizi bölümünde filtre yardımıyla istenilen sınıf ve ders için ayrı ayrı analizleri görebilir ve bu analizlerin raporlarını alabilirsiniz.
NOT: Uygulanan deneme sınavı A ve B grubu(iki kitapçık) şeklinde ise soru analizi alınamaz.

  c. SINAV İSTATİSTİKLERİ

Bu bölümde sınavınıza dair çeşitli analizlere ve kaç öğrencinin hangi puan aralıklarında bir puan aldığını görebilirsiniz.

   Ortaokul için:

(Başarılı öğrenci 45 puan ve üzeri, Başarısız öğrenci 44 puan ve altı olarak gösterilmektedir.)

   Liseler için:

(Başarılı öğrenci 50 puan ve üzeri, Başarısız öğrenci 49 puan ve altı olarak gösterilmektedir.)
atsis klavuz
 

  d. SORU ZORLUKLARI

Bu bölümde öğrencilerinizin en çok hangi sorularda zorlandığını ve en çok hangi seçeneğin işaretlendiğini görebilir, raporunu alabilirsiniz. Doğru cevaplar kalın punto ile belirtilmiştir.
atsis klavuz
Uygulamayı istediğiniz sınavın soru sayısı veya sınav tipine göre formunuzu seçiniz. Öğrencilerinize hazır formları dağıtmak için “PDF/YAZDIR” butonu yardımıyla çıktı alabilirsiniz.
atsis klavuz
 
Atsis kullanıcılarına herhangi bir sınırlama olmaksızın istediği cihazda kullanım imkanı sunmaktadır. Kişisel bilgisayarınız, kurum bilgisayarı ve akıllı tahtalara uyumlu olmasının sunduğu imkanla cihaz sınırı olmaksızın kullanabilirsiniz. Dilerseniz USB aygıtlarında taşıyabilir dilerseniz kullandığınız tüm cihazlarda Atsis dosyasını bulundurabilirsiniz.
Kullanıcıların bu imkandan faydalanırken bir bilgisayarda yaptığı değişiklikleri diğer tüm bilgisayarlarda da görebilmesi için internet bağlantısının olması doğacak olumsuzlukları giderecektir.
Ayrıca internet bağlantısı olduğu durumlarda, uygulanan sınavların sonuçları www.atsis.net adresindeki panele, öğrenci ve öğretmenlerimizin hesaplarına gönderilecektir. Böylece veli takibi web destekli olarak anlık yapılabilecektir.

Atsis ile ilgili merak ettikleriniz

Sorun işaretlerinizi gidermek adına sizin için bir yardım sayfası oluşturduk.

...